Dieta bezglutenowa u piłkarzy

Dieta bezglutenowa u piłkarzy

0

Dieta bezglutenowa staje się coraz bardziej popularna nie tylko wśród piłkarzy i innych sportowców, ale także u osób trenujących amatorsko lub lubiących zdrowo się odżywiać. Odstawienie białka roślinnego nie zawsze jest jednak dobre dla organizmu.
Gluten to połączenie dwóch białek roślinnych – gluteniny i gliadyny – występujących głównie w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Nietolerancja na związek glutenu występuje jednak jedynie u 1% populacji ludzi. (zobacz pracę naukową – http://gastrologia.mp.pl/choroby/jelitocienkie/54362,celiakia)

Dieta bezglutenowa w świecie sportu i futbolu

Jeszcze kilka lat temu diety bezglutenowej przestrzegały wyłącznie osoby chore na celiakię, czyli nietolerancję białek roślinnych (inaczej glutenu). Od jakiegoś czasu, oglądając programy i sport na żywo w telewizji, coraz częściej można jednak usłyszeć o stosowaniu jej przez piłkarzy, trenerów personalnych i celebrytów. Globalną twarzą diety bezglutenowej jest Novak Djoković, legendarny tenisista. W Polsce jedzenie niezawierające glutenu promują Anna i Robert Lewandowscy (Robert to najlepszy polski piłkarz – gra w Reprezentacji Polski oraz niemieckim klubie Bayern Monachium). Z białka roślinnego zrezygnowali także inni polscy piłkarze, m.in. napastnik Arkadiusz Milik i gwiazda francuskiego PSG, Grzegorz Krychowiak. Uważają oni, że dieta bezglutenowa polepsza nie tylko kondycję fizyczną, ale także pomaga osiągnąć sukcesy sportowe.

Jak wygląda dieta bezglutenowa u piłkarzy?

Dieta bezglutenowa u piłkarzy polega na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu jedzenia zawierającego gluten. Znajduje się on w zbożu i produktach zbożowych m.in.: w pszenicy, owsie, mące zbożowej, przetworach zawierających mąkę, jogurtach ze zbożami, mleku owsianym, zupach zagęszczanych mąką, kawach zbożowych, piwie, olejku z kiełków pszenicy, słodzie jęczmiennym, proszku do pieczenia czy w sosach na bazie mąki. Piłkarze ponadto muszą unikać restauracji, w których nie podają informacji o zawartości glutenu w serwowanych daniach, oraz nie mogą kupować gotowych dań, które nie mają na opakowaniu podanej zawartości białek roślinnych.

Dla kogo jest dieta bezglutenowa?

Na dietę bezglutenową przechodzą przede wszystkim osoby, które mają alergię na gluten. Nieleczona może doprowadzić do m.in. problemów z oddychaniem, astmy, pogorszenia się koncentracji, obniżenia sprawności fizycznej i uczucia ciągłego zmęczenia. Warto jednak pamiętać, że całkowite wyeliminowanie glutenu z diety bez konsultacji z lekarzem może być równie groźne w skutkach co alergia. Źle zbilansowana dieta prowadzi do problemów zdrowotnych, a w efekcie do pogorszenia się kondycji całego organizmu.

About author