Co trzeba wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Co trzeba wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

0

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok w kierunku poprawy zdrowia jamy ustnej i estetyki uśmiechu. Leczenie ortodontyczne wymaga czasu, zaangażowania i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich. Aparat na zęby to również spory wydatek, dlatego warto wiedzieć z jakimi kosztami wiąże się leczenie ortodontyczne. Sprawdź, jakie są rodzaje aparatów na zęby, jak długo trwa i jaki jest koszt leczenia ortodontycznego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wybór aparatu ortodontycznych uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, indywidualnych preferencji, a także od ceny. Do najczęściej wybieranych aparatów na zęby należą: 

  • aparat stały metalowy –  najczęściej stosowany, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych wad zgryzu. Wymaga częstych wizyt kontrolnych i ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty dotyczących higieny jamy ustnej. Aparat stały metalowy jest najtańszym rodzajem aparatu ortodontycznego.
  • aparat ceramiczny – estetyczny, mniej widoczny, polecany osobom, którym zależy na wyglądzie. Aparat ceramiczny jest jednak droższy od tradycyjnego aparatu metalowego.  
  • aparat samoligaturujący –  charakteryzuje się brakiem gumek i większą wygodą, a przy tym nie wymaga tak częstych wizyt kontrolnych. Aparat samoligaturujący jest pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty leczenia, ale jego cena jest znacznie wyższa niż aparatu metalowego. 
  • aparat przezroczysty (Aligner) – najbardziej dyskretny z dostępnych aparatów na zęby. Aligner składa się z przezroczystych nakładek, co wpływa na dyskrecję i estetyczny wygląd. Aparat ruchomy jest bardzo wygodny, ponieważ można go zdejmować przed spożywaniem posiłków lub myciem zębów.  Jest najczęściej wybierany przez osoby, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Aparat przezroczysty nie wymaga częstych wizyt kontrolnych.  Warto jednak wiedzieć, że obecnie ten rodzaj aparatu jest najdroższym rozwiązaniem. 

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Czas leczenia ortodontycznego uzależnione jest od wady zgryzu i wybranego typu aparatu. Zazwyczaj aparat na zęby nosi się od od 12 miesięcy do nawet 3 lat. W leczeniu ortodontycznym istotną rolę odgrywają wizyty kontrolne, podczas których lekarz dokonuje niezbędnych regulacji aparatu, które stopniowo korygują ustawienie zębów. Zazwyczaj  wizyty kontrolne odbywają się co 4-8 tygodni. 

O czym należy pamiętać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Założenie aparatu ortodontycznego wiąże się ze zmianami w codziennych nawykach, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę i higienę jamy ustnej. Ścisłe przestrzeganie zaleceń ortodonty ma ogromny wpływ na efekty leczenia i stan zdrowia jamy ustnej. Podczas leczenia ortodontycznego należy pamiętać o:

  • wyeliminowaniu niektórych pokarmów z codziennej diety –  orzechy, twarde cukierki czy guma do żucia, mogą uszkodzić aparat. 
  • higiena jamy ustnej – regularne i dokładne mycie zębów oraz używanie nici dentystycznych jest niezbędne podczas całego procesu leczenia. Nieprzestrzeganie zaleceń ortodonty może opóźnić proces leczenia, a także negatywnie wpłynąć na zdrowie jamy ustnej. 

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Cena leczenia ortodontycznego, np. w Neoorto w Łodzi, może być znacząca i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj aparatu, czas trwania leczenia oraz konieczność wykonania dodatkowych zabiegów. Koszt aparatu ortodontycznego na jeden łuk może wynosić od 1500 zł do nawet 8000 zł. Należy również doliczyć koszty wizyt kontrolnych, badań diagnostycznych oraz ewentualnych dodatkowych zabiegów. 

Koszt leczenia ortodontycznego uzależniony jest od rodzaju aparatu, częstotliwości wizyt kontrolnych, dodatkowych badań diagnostycznych, a także lokalizacji gabinetu. Przed podjęciem decyzji o wyborze gabinetu ortodontycznego warto sprawdzić informacje o dostępnych metodach leczenia, rodzajach i cenach aparatów, a także opinie pacjentów. 

About author