Czy korzystanie z usług outsourcingu księgowego się opłaca?

Czy korzystanie z usług outsourcingu księgowego się opłaca?

0

Korzystanie z zewnętrznych usług księgowych jest popularne, szczególnie wśród małych firm. Jednoosobowa działalność gospodarcza, firmy zatrudniające kilku pracowników, decydują się na współpracę w ramach usług outsourcingu księgowego. Niewielkie opłaty i pewność prawidłowo prowadzonej księgowości.

Czy większe firmy również powinny ochoczo korzystać z usług outsourcingu księgowego? Czy kiedy mowa o ogromnej ilości dokumentów księgowych, prowadzeniu kadr i płac dla dziesiątek czy setek pracowników, należy wybrać zewnętrzną księgowość?

Księgowość w firmie, czyli ile to kosztuje

Dział księgowości w firmie generuje odpowiednie koszty. Mogą być one różne, w zależności od wielkości firmy. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że dział księgowy kosztuje zdecydowanie więcej, niż korzystanie z tego, co proponuje outsourcing księgowy. Co dokładnie powoduje wysokie koszty związane ze stanowiskiem księgowego?

Zaadaptowanie pomieszczenia oraz wyposażenie go w niezbędne sprzęt. Dział księgowy musi posiadać odpowiedni sprzęt komputerowy, biurowy. Do tego należy doliczyć zakup profesjonalnego oprogramowania księgowego, które do tanich nie należy. Dodatkowo koszty związane z kształceniem księgowego, umożliwieniem mu dostępu do fachowych czasopism, a także umożliwienie brania udział w kursach i szkoleniach. Księgowość wymaga regularne rozwoju, zdobywania wiedzy związanej z ciągle zmieniającymi się przepisami.

Dobry księgowy będzie oczekiwał wynagrodzenia adekwatnego do jego umiejętności i wiedzy. Sama pensja netto plus liczne obciążenia związane z opodatkowaniem wynagrodzenia oraz składkami przekazywanymi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy jednym księgowym mowa tutaj o tysiącach złotych. Jeżeli księgowość firmowa jest skomplikowana i generuje wiele dokumentów finansowych różnego typu, należy liczyć się z możliwością zatrudnienia kilku księgowych.

Odpowiedzialność za błędy w prowadzonej księgowości

Outsourcing księgowy ogranicza odpowiedzialność właściciela firmy, zarządu, w sytuacji, kiedy powstaną błędy w prowadzonej księgowości. Samodzielne prowadzenie księgowości, tworzenie działu księgowego sprawia, że to właściciele mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności z tytułu wszelkich nieprawidłowości księgowych. Zawierając umowę z zewnętrzną firmą na prowadzenie księgowości, wszystko zostanie zminimalizowane.

Oczywiście, kiedy outsourcing księgowy popełni błędy, nadal odpowiada właściciel firmy. Ale dzięki podpisanym umowom, ubezpieczeniu, jakie posiada firma outsourcingowa, można dochodzić swoich praw i naprawienia wyrządzonych szkód.

Rozwój biznesu, zamiast ślęczenia nad księgami rachunkowymi

Outsourcing księgowy opłaca się każdemu, kto ceni swój czas i woli go inwestować w rozwój biznesu. Właściciele firm, zamiast siedzieć nad papierami, dokumentami księgowymi, mogą ten czas wykorzystać na wymyślanie nowych strategii biznesowych. Mogą również wolny czas przeznaczyć dla siebie, na odpoczynek.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę GLC

About author