Urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze

Urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze

0

Zasada działania urządzeń pneumatycznych opiera się na wykorzystaniu sprężonego powietrza. Znalazły one szerokie zastosowanie w przemyśle – zarówno w prostych, jak i bardziej skomplikowanych robotach służą jako napęd mechanizmów. Ich głównymi elementami składowymi są tak zwane siłowniki pneumatyczne.

Wykorzystanie silników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne umożliwiają poruszanie (przesuwanie, obracanie, przemieszczanie etc.) elementów w automatyce przemysłowej. Z powodzeniem wykorzystuje się je także jako elementy dociskowe. Z tego powodu znalazły szerokie zastosowanie między innymi w zakładach produkcyjnych jak podzespoły linii, taśm, dźwigni czy suwnic.

Producenci siłowników oferują kilka ich standardowych rodzajów, dzięki czemu bez problemu można dopasować ich parametry do swoich potrzeb. Jednak na specjalne życzenie klientów powstają urządzenia stworzone według indywidualnego projektu.

Podstawowe typy siłowników pneumatycznych

Najłatwiej dostępnymi rodzajami siłowników pneumatycznych są urządzenia jednostronnego i dwustronnego działania. Pierwszy typ wykorzystuje jednokierunkowy ruch tłoczyska uzależniony głównie od ciśnienia podanego powietrza, natomiast w drugim suwy odbywają się w przeciwległych kierunkach i zależą przede wszystkim od sprężyny.

Równie popularne są siłowniki wyposażone w zabezpieczenie przed niekontrolowanym obrotem tłoka. Ponadto nie wymagają one smarowania, co czyni je niezwykle funkcjonalnymi i prostymi w użyciu. Działają na zasadzie wykorzystania sprężonego powietrza bez konieczności nasycania go olejową mgiełką.

Kolejnym typem siłowników pneumatycznych są urządzenia posiadające tok magnetyczny. Dzięki niemu na obudowie sprzętu możliwy jest montaż specjalnych czujników wykrywających ruch tłoka. Bezdotykowe sensory mają na celu przede wszystkim kontrolę jego obrotów.

Możliwy czas użytkowania siłowników pneumatycznych

Żywotność siłowników z reguły podaje się w szacowanej liczbie cykli, która wyrażona jest w milionach. Zależy ona przede wszystkim od jakości materiałów użytych do produkcji urządzenia, a także od typu uszczelniaczy. Najkrótszą żywotność mają tak zwane siłowniki beztłoczyskowe. Około dwukrotnie dłużej pracują siłowniki, do uszczelnienia których użyto kauczuku. Z kolei największą trwałość zapewniają uszczelniacze poliuretanowe.

Należy jednak pamiętać, że możliwy czas pracy siłowników pneumatycznych w dużej mierze zależy także od sposobu ich użytkowania. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią konserwację urządzeń oraz stałą kontrolę poziomu i jakości olejów wykorzystywanych do ich smarowania.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

About author