Życie seniora w pojedynkę

Życie seniora w pojedynkę

0

Każdy człowiek inaczej będzie odbierał życie w pojedynkę. Jeden jest przygnębiony i smutny, a inny szuka towarzystwa i rozrywek. Wszystko zależy od naszego charakteru i nastawienia.

Samotny senior

Większość z nas marzy o tym, by zestarzeć się u boku ukochanej osoby. Jednak życie płata nam figla i czasami wygląda to zupełnie inaczej, niż tego byśmy chcieli.

Czasami niespodziewanie odchodzi od nas ukochana osoba. Śmierć czy rozwód jest bardzo dużym przeżyciem, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić.

Jednak gdy jakoś uda nam się dojść do siebie, przychodzi życie codzienne. Mamy dużo czasu na emeryturze, który spędzamy na myśleniu o tym, co było i o osobach, które nas opuściły. Mamy złamane serce i nie chcemy wychodzić do ludzi. Zamykamy się coraz bardziej w sobie i w swoich czterech ścianach. Nie mamy się komu wyżalić albo nie chcemy obarczać naszymi problemami dorosłych już dzieci.

Dochodzimy do wniosku, że przecież one też mają swoje problemy i nie chcemy dorzucać im dodatkowych smutków. Czujemy się nikomu nie potrzebni i przygnębieni.

Coraz częściej brakuje nam pieniędzy, bo musimy zostawiać je u lekarzy czy w aptekach.

Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Kluczem jest pozytywne nastawienie do życia

Pamiętajmy, że od naszego nastawienia w dużej mierze będzie zależało nasze samopoczucie. Jeżeli z góry będzie ono złe, to będziemy cały czas smutni.

Czasami wystarczy wyjść na spacer, uśmiechnąć się do sąsiada czy sąsiadki, a zobaczysz, że odpowie Ci uśmiechem. A może nawet zaprosi na wspólne oglądanie serialu przy kawie?

Wykorzystaj wolny czas

Na emeryturze mamy dużo czasu i możemy go doskonale spożytkować.  Nie zawsze jest na to potrzebna jakaś ogromna suma pieniędzy. Czasami za niewielką kwotę są organizowane wycieczki na przykład z PTTK, na które możemy się zapisać. Poznamy na nich różnych ludzi, którzy pewnie też czują się samotni jak my i będziemy mogli wspólnie spędzić z nimi czas. Czy to spacerując z kijkami do nordic walking, czy pływając w basenach termalnych.

W dzisiejszych czasach, posiadając legitymację emeryta możemy korzystać ze sporych zniżek, na przykład na basenie czy w kinie. Może warto zapukać do drzwi sąsiadki obok i razem wybrać się na seans do kina? Będzie wspólny temat do rozmów.

Ważne jest to, żeby wyjść do ludzi i nie spędzać czasu samotnie w czterech ścianach. Nawet jeżeli nie jesteśmy zbytnio kontaktowi, to już samo wyjście z domu jest dużym krokiem naprzód.

Możemy samotnie iść do kina i nie musimy z nikim rozmawiać, jeśli nie mamy na to ochoty. Wystarczy, że już wyszliśmy z domu, z tej naszej samotni, którą sobie stworzyliśmy. Stwórzmy sobie nowy świat, w którym nie będziemy samotni! Jest przecież tylu ludzi takich jak Ty, którzy czekają tylko na jeden Twój gest!

Partnerem artykułu jest firma www.prosenior.pl

About author