Filtry do okapów

Filtry do okapów

0

Każda osoba praktycznie codzienne korzysta z kuchni. Czy to przygotowuje swoje śniadanie, obiad czy kolacje – bardzo często używa się patelni czy garnków, w których smaży/gotuje się posiłki. W wyniku tego wydziela się spora ilość pary wodnej, która posiada zamknięte cząsteczki tłuszczu wędrujące z powietrzem i czekające na moment, w którym osiądą na powierzchni czystych blatów czy mebli. Stąd wiele osób decyduje się na inwestycję w okap oraz wysokiej jakości filtry do okapów. Czym są, jak działają i jakie rodzaje filtrów do okapów wyróżnia się w społeczeństwie?

 

Filtry do okapów – rodzaje i działanie

 

Najpopularniejsze rodzaje filtrów do okapów posiadają w swojej strukturze nic innego jak drobinki węgla aktywnego. Jednak konstrukcja całego filtra, który aplikuje się do wnętrza własnego okapu jest nieco inna. Jedne filtry do okapów posiadają jedynie płaskie, materiałowe powierzchnie, które docina się pod wymiar własnego okapu. Są one bardzo łatwe w aplikacji i wymianie – wystarczy odkręcić kilka śrubek i dołożyć wymierzony i docięty filtr do wnętrza okapu. Inną grupą są bardzo dobrze dopasowane filtry do okapów z dodatkiem plastikowych elementów. Są bardzo często przystosowane tylko i wyłącznie do jednego typu okapów domowych.

 

Filtry do okapów zbudowane z węgla aktywnego są jednymi z najkorzystniejszych jak i najbardziej ekonomicznych filtrów w branży. Ze względu na swoje właściwości chłonne bardzo szybko i efektywnie pochłaniają drobinki tłuszczu wpadające do wnętrza okapu przez kratki. Filtry do okapów, a dokładnie kuleczki węgla aktywnego cały czas pochłaniają zanieczyszczenia pozostawiając idealnie czyste powietrze. Dzięki temu filtry do okapów bardzo często aplikowane są do różnorodnych okapów w większości charakteryzujących się obiegiem zamkniętym.

 

Regularna wymiana filtrów to podstawa

 

Podstawą w wymianie filtrów jest regularność. Każdy z nich ma określoną żywotność, którą gwarantuje producent. Najczęściej filtry do okapów powinny być wymieniane w przeciągu od 3 do 6 miesięcy od pierwszego użycia i aplikacji filtra. Dzięki temu kuchenne powietrze zawsze będzie świeże i pachnące!

About author