Pomysły na aranżację balkonu, tarasu i ogrodu

Pomysły na aranżację balkonu, tarasu i ogrodu

0

Nawet niewielki balkon można zaaranżować w ciekawy i funkcjonalny sposób, tak by spełniał wiele funkcji, chociażby jadalnianą czy rekreacyjną. I choć przy naprawdę niewielkim metrażu może się to wydawać niemożliwe, projektanci i aranżerzy wnętrz mają kilka sprawdzonych sposobów jak to zrobić, a jednocześnie optycznie powiększyć niewielki balkon.

Problemów z niewielką powierzchnią mają posiadacze tarasów i ogrodów. Tam możliwości aranżacyjne są dużo większe – można wybrać dowolne meble do ogrodu czy piękny komplet na taras. Jednak poniższe sposoby są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem może skorzystać z nich również szczęśliwy posiadacz sporej przestrzeni zewnętrznej.

WŁASNA BALKONOWA STREFA RELAKSU

Dobremu relaksowi zdecydowanie sprzyja dobrze dobrany meblowy komplet na taras czy balkon: wygodna sofa czy leżak. Przy braku miejsca na takie luksusy, można postawić na fotel, który można rozłożyć niemalże do płaskiej pozycji leżaka. To również spora oszczędność miejsca, która wcale nie będzie kosztowała wielu wyrzeczeń – takie rozkładane fotele również są bardzo wygodne. Balkonowej strefie relaksu bez wątpienia uroku dodadzą odpowiednio wybrane dodatki, w postaci kolorowych tekstyliów (poduchy, koce, pledy, obrusy), roślin czy oświetlenia znacznie umilą każde popołudnie czy wieczór na balkonie. Dyskretne oświetlenie (solarne lub ledowe) doda przestrzeni balkonowej nastroju. Alternatywą są lampiony lub świetlne girlandy, które dodatkowo oryginalnie ozdobią balkon.

JADALNIA NA BALKONIE

Posiłki na świeżym, letnim powietrzu to czysta przyjemność. Aby stworzyć na balkonie komfortową jadalnię, komplet mebli na balkon powinien być dostosowany rozmiarowo do możliwości balkonu. Aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca stół można postawić w rogu: na przykład między balustradą i ścianą. Praktycznym rozwiązaniem jest też stół rozkładany, którego wielkość można dostosowywać na bieżąco do potrzeb i możliwości.

BALKONOWE ŻYCIE TOWARZYSKIE

Przestrzeń balkonu, ogrodu lub tarasu w lecie zamienia się ulubione miejsce towarzyskich spotkań. W końcu każdy chce jak najbardziej skorzystać z ciepła i pięknej pogody i na świeżym powietrzu spędzić każdą wolną chwilę. Aby balkon funkcjonalnie spełniał swą rolę miejsca spotkań warto zaaranżować tam jak najwięcej siedzisk. Brzmi to jak misja niewykonalna, ale nie każdy musi siedzieć na krześle. Meble do ogrodu mogą w tym wypadku zostać zastąpione poduchami, skrzynkami, pufami czy paletami, na których na raz usiądzie kilka osób. Do tego stolik (który również z powodzeniem można wykonać z palet i skrzynek) i zewnętrzny kącik towarzyski gotowy.

About author